Počasí

Neděle Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 23/12 °C
Pondělí Zataženo 24/14 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 17/13 °C
Středa Polojasno 20/12 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj 1/2004 > Zraněná zvěř domů nepatří

Zraněná zvěř domů nepatří

Pomáhat za každou cenu zraněné nebo jinak handicapované zvěři může někdy udělat více škody než užitku. Z lidského hlediska chápu člověka, který v lese najde poraněné nebo vyčerpané zvíře, chce mu pomoci, a tak ho naloží do auta a odveze domů.

Toto je ale nejhorší řešení, jaké může být. Jediným správným řešením je upozornit nejbližší lesní zprávu, myslivce, obecní nebo městský úřad. Tato zásada dvojnásob platí na jaře, kdy se začínají rodit mláďata, hlavně spárkaté zvěře. Ač vypadají sebeopuštěněji, v naprosté většině případů mají o kus dál matku, která o nich dobře ví a nehodlá je opustit. Nikdy se nesnažíme zvířete dotknout, protože lidský pach ulpí na zvířeti a matka mládě odmítne přijmout.

 

Dalším nebezpečím je, když v přírodě potkáme krotkou nebo jinak podezřele se chovající zvěř. Je velkým nebezpečím, protože zvíře může být nemocné, nebo dokonce mít vzteklinu. První reakcí každé zvěře je uprchnout do bezpečí a ukrýt se. V žádném případě se ke zvířeti nepřibližujeme a nesaháme na něj. Vždy je třeba na tuto skutečnost upozornit myslivce. Proto se chovejme ohleduplně a opatrně ke všemu živému, co v přírodě žije.

 

Stále více zvěře nachází smrt pod vražednými koly aut. Nejenom lidé, ale i zvířata se stávají obětí dopravních nehod. Zejména na tak frekventovaných silnicích, jaké jsou u nás. Svůj vliv na nárůst těchto případů má i pěstování zemědělských plodin kolem silnic. V okolí obce Pašovice je také několik míst, která jsou z hlediska střetu zvěře a auta nebezpečné. Jedná se zejména o úsek silnice z Pašovic směrem na Velký Ořechov, v části Hrabina. V minulých letech zde bylo sraženo hodně zvěře srnčí. Za rok 2002 až 2003 se jednalo nejméně o osm případů. Nebezpečná je také silnice z Pašovic směrem na Částkov.

 

Proto mějme oči otevřené a bud'me ve střehu. Ať šťastně dojedeme domů!