Počasí

Úterý Polojasno 10/-1 °C
Středa Polojasno 15/1 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 15/5 °C
Pátek Zataženo 14/6 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Naučná stezka

Naučná stezka

Naučná stezka: „ Po hranici devíti katastrů“

Ve spolupráci obcí Mistřice, Bílovice, Hradčovice, Nedachlebice, Drslavice, Prakšice, Pašovice a Částkov a dále pak Lesů České republiky, s. p., a Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě a za odborné pomoci pamětníka a lesního hospodáře pana Aloise Martince z Hradčovic jako i dalších spoluautorů, občanů z okolních obcí , byla v roce 2015 dokončena a následně otevřena naučná stezka, která pod názvem „Po hranici devíti katastrů“ dává jejím návštěvníkům možnost putovat po trase, jež je od pradávna v mapách též nazývána jako Vrchová cesta. V minulosti sloužící ke spojení měst Uherského Brodu s Uherským Hradištěm, případně s dalšími místy severní Moravy.

tabule

Na tuto naučnou stezku, dobře značenou i v dnešních turistických mapách, je možno se dostat z každé z výše uvedených obcí. K tomu dobře poslouží jednotné informační tabule, za tímto účelem v okolních obcích umístěné a následně i směrníky, vedoucí návštěvníky naučné stezky po historických a památných místech, na stezce ležících. Návštěvník naučné stezky tak může již na jejím počátku nad obcí Mistřice navštívit Bilavčíkův kříž – místo, kde podle historických pramenů měla probíhat bitva mezi vojsky českého krále Jiříka z Poděbrad a krále uherského Matyáše Korvína, svým průběhem a výsledky snad dávající vzniknout i tradici Jízdy králů, dodnes v tomto slováckém regionu, v obcích Vlčnov, Kunovice a Hluk, dodržované. Putovat kolem bílovského Hrubého boru nebo mohylových hrobů na nedachlebské straně se nacházejících a vypovídajících o osídlení této lokality již v dávné minulosti. Kolem jednoho z pramenů Hradčovského potoka, dále Prakšickou vrchovinou s její bohatou faunou a flórou, nedaleko jejího nejvyššího bodu, s názvem Rovná hora sahajícího do přírodní rezervace pod stejným označením. V řadě míst je stezka lemována hraničními kameny z doby vlády uherskobrodských pánů z Kounic, v 17. a 18. století. Památnými stromy, ke kterým např. patří hrušeň nad svatým Janem, na kú. Lhotka u Hradčovic více jak 250 let stará. Místy, odkud lze zamířit k nedachlebským rybníkům, do prakšických vinohradů nebo naopak k místu, kde stával  nad Částkovem Žižkův dub. Návštěvník poputuje i lokalitou nazvanou Vlčinec, podle označení, že právě zde měl být zastřelen poslední vlk na Uherskobrodsku.

Z Vrchové cesty, po které se naučná stezka vine, je krásný výhled na sousední pohoří Chřibů s jeho hradem Buchlovem a s památnou Barborkou jako i na vzdálenější pohoří Bílých Karpat, s nejvyšší horou Velkou Javořinou.

Naučná stezka „Po hranici devíti katastrů“ je dlouhá cca 9 km. Vede z obce Mistřice až do lokality Hrabiny nad obcí Pašovice, s možností využití státní silnice směrem do Uherského Hradiště nebo druhým směrem do Uherského Brodu, případně s odbočením přes Velký Ořechov na Luhačovice nebo i Zlín. Stezka vede většinou nenáročným, téměř rovinatým lesním terénem. Vhodná je i pro cykloturistiku. Je dobře značena a vybavena více jak desítkou naučných tabulí a informačních cedulí a směrníků, dávajících návštěvníkům naučné stezky nazřít a něco se dozvědět o místech často nedotčených moderní civilizací a nechat se okouzlit krásou historických i přírodních památek, ležících v těsné blízkosti domovů občanů okolních obcí a obou největších měst Moravského Slovácka.

Jan Popelka

stezka stezka