Počasí

Neděle Oblačno 24/14 °C
Pondělí Zataženo 15/11 °C
Úterý Oblačno 12/7 °C
Středa Oblačno 10/5 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj - obsah > Vzpomínka na nejstarší občanku Pašovic – paní Annu Hefkovou (Z2-2003)

Vzpomínka na nejstarší občanku Pašovic

– paní Annu Hefkovou

Při přípravě vydání tohoto čísla Zpravodaje mne zcela nečekaně zasáhla zpráva, že zemřela paní Anna Hefková, naše nejstarší občanka. Ani jsem tomu nechtěla uvěřit. Pořád mám před očima kamarádku svého dědečka, vždycky se usmívající babičku, kterou jsem ještě před pár lety potkávala s motykou přes rameno, jak si to mířila na pole. Anebo šla jenom tak, bez motyky, na návštěvu za dětmi, vnoučaty nebo pravnoučaty. A nikdy nezapomněla prohodit veselé slovíčko a zasmát se.

Paní Anna Hefková se narodila  Marii a Františkovi Janotovým 27. 7. 1903 a letos v červenci tedy oslavila rovnou stovku. Vdala se v červnu 1927 a na svět postupně přivedla čtyři děti, Marii, Karla, Helenu a Milku. A přestože ovdověla v roce 1967, radost jí nadále přinášely nejenom děti, ale postupně také sedm vnuků, dvanáct pravnuků a tři prapravnuci.

Celý život pracovala na poli, později v družstvu. Proto mezi její zájmy vždy patřila práce na zahradě a na poli. Často také vyšívala a ráda četla. Vždycky se velice živě zajímala o své okolí, a když už nemohla chodit ven, měla radost z každé návštěvy a když zrovna nikdo nepřišel, ráda se dívala televizi.  V pátek 7. listopadu jsme se s paní Hefkovou naposledy rozloučili na místním hřbitově. Jenom škoda, že to sluníčko se nechtělo ukázat.

Petra Volná