Počasí

Neděle Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 23/12 °C
Pondělí Zataženo 24/14 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 17/13 °C
Středa Polojasno 20/12 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj 1/2005 > Úklid

Úklid

Je to neustálý koloběh života. Člověk uklízí snad celý život. Každý chce mít svůj byt, dvůr, dům či zahradu co nejpěknější a krásně uklizený. Ale tak to má přeci být a záleží na každém z nás. Stále se mluví o životním prostředí, o vzhledu obce, co udělat nebo neudělat, co by se mělo zlepšit.

Každý asi ví, že v naší obci je zaveden svoz domovního odpadu systémem popelnic o obsahu 120 litrů. Nyní je možno si při výměně poškozené plechové popelnice vzít popelnici plastovou o obsahu 240 litrů. Každá rodina vyprodukuje jiné množství odpadu a podle toho by si měla vybrat jak velké popelnice si pořídí. Pak má po problému, kam s odpadem. Velká většina lidí už pochopila, že nejen svůj dům, ale i naše obec si zaslouží, aby byla čistá a uklizená.

Proč v dnešní, tak moderní době, stále ještě přežívají takové způsoby chování některých lidí, že znepříjemňují život druhým. Co jen nepořádku a odpadu je kolem cest, v lesích a polích. Každý to vidí, kdo vidět chce.

Obec má k dispozici tři velkoobjemové kontejnery. Jeden je u hřbitova, na novém parkovišti vedle kaple. K tomuto kontejneru se bude dělat branka ve hřbitovní zdi, aby k němu byl lepší přístup zevnitř hřbitova. Takže už nebude důvod, aby někdo, komu se nechce dojít až ke kontejneru, odhazoval odpadky za hřbitovní zdi nebo do potoka. Máme krásný kostelík i hřbitov, tak proč si ho ničit? Další dva kontejnery jsou umístěny u družstva. Psalo se o tom již několikrát. Takový nepořádek, co tam dělají někteří naši spoluobčané, se příčí slušnému vychování. Někteří se drží hesla „hlavně u mě doma čisto, všude jinde může být nepořádek a špína“. Těžko se hledá pro tyto lidi omluva a pěkné slovo, když jsou asi hodně líní se nejprve zajít podívat, jestli je v kontejneru místo a pak tam s odpadem zajít. Ono se to vezme hned a když je kontejner plný, zkrátka se to odhodí na zem, vždyť nás nikdo nevidí! Proč jsou v kontejneru vyhozené plastové láhve, ledničky, televizory nebo pneumatiky? To není kontejner na nebezpečný odpad. Firma Rumpold odmítá odvážet takto naplněné kontejnery. Proto se musí na místě ručně vytřídit a přebrat, co tam nepatří! Dalším nešvarem je plnění kontejneru větvemi ze stromů.

Chtěl bych upozornit občany na to, že v roce 2004 naše obec dotovala likvidaci komunálních odpadů částkou 89.000,- Kč. Celkové náklady činily v minulém roce 379.969,- Kč.

Rád bych, aby se nad tímto článkem zamysleli hlavně ti, kterých se to týká. Všem ostatním děkuji, že nepřidávají zbytečnou práci ostatním lidem a že jim na naší čisté obci záleží.

 

Josef Gajdůšek, místostarosta