Počasí

Neděle Skoro jasno 31/17 °C
Pondělí Oblačno až zataženo s bouřkami 24/21 °C
Úterý Zataženo 26/19 °C
Středa Oblačno 24/17 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj 2/2004 > Slovo starosty 2/04

Slovo starosty

Vážení spoluobčané,

 

1. 5. 2004 je v dějinách naší země velmi významný den, neboť jsme se stali jednou z členských zemí Evropské unie. Neznamená to však, že se tím všechno vyřešilo. Že se jako mávnutím kouzelného proutku všechno změní a hospodářství se dostane na úroveň zemí, které již byly členy EU, a že platy se vyhoupnou na srovnatelnou úroveň. Ne, to si snad nemyslí ani ten největší optimista. Všechno bude záležet jen na nás, jak se chopíme této příležitosti, mít stejné podmínky, jako ostatní země v Evropě a časem se je pokusit dohonit ve všem, co se nám zdá až příliš vzdálené. Jedno však je jisté - evropské společenství nám podává pomocnou ruku formou strukturálních fondů. Ty byly zřízeny radou evropského společenství, za účelem snižování rozdílů mezi rozvinutými a hospodářsky zaostalými regiony, hospodářské a společenské přeměny oblastí se strukturálními problémy a v neposlední řadě ke zlepšování vzdělání obyvatelstva.

Strukturální fondy slouží ke zlepšování životního prostředí, přispívají k výstavbě a vybudování municipalních i dalších infrastruktur, k podpoře konkurenceschopnosti a zvýšení kvality produkce, podporují investice do lidských zdrojů a zlepšují podnikatelské prostředí.

Strukturální fondy byly stanoveny následovně:

  • Evropský regionální a rozvojový fond: Podporuje investice do výroby určené k nárustu nebo zachování míst, investice do infrastruktury pro regiony, investice do vzdělání a zdraví. Dále podporuje místní rozvoj a rozvoj malého a středního podnikání, výzkum, rozvoj a investice zaměřené na životní prostředí.
  • Evropský zemědělský orientační a záruční fond: Jsou z něj financovány dvě sekce zcela odlišného charakteru :
    • sekce orientační: Podporuje mladé farmáře, konverzi, diverzifikaci, změnu orientace a podporu kvality zemědělské produkce, rozvoj venkovské infrastruktury a cestovního ruchu, ochranu venkovského kulturního dědictví atd.
    • sekce záruční: Podporuje farmáře hospodařící v méně příznivých oblastech, ochranu životního prostředí a krajiny atd.
  • Evropský sociální fond: Řeší problematiku dlouhodobé nezaměstnanosti, intergraci mladých lidí do pracovního programu, podporuje rovné příležitosti na trhu práce, podporuje vzdělání a další kvalifikace.

A tak bychom mohli pokračovat v dalším výčtu fondů, které nám mají usnadnit vstup do EU. Věřím, že se naučíme využívat těchto fondů ve prospěch nás všech a srovnáme krok s již rozvinutými státy v co nejkratší době.

Přeji Vám všem šťastné vkročení do Evropské unie, o které vím, že nebude jednoduché, neboť každá nová cesta obnáší mnoho předností, ale i záporů, nadějí a zklamání.

(Více informací můžete získat na www.strukturalni-fondy.cz, www.mmr.cz, www.crr.cz )

Jaromír Čáp, starosta obce