Počasí

Neděle Skoro jasno 31/17 °C
Pondělí Oblačno až zataženo s bouřkami 24/21 °C
Úterý Zataženo 26/19 °C
Středa Oblačno 24/17 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj 1/2005 > Posvěcení znaku a praporu obce Pašovice

Posvěcení znaku a praporu obce Pašovice

Vážení spoluobčané,

v letošním roce oslaví naše obec významné výročí, a to 640 let od svého založení. První prokazatelná zmínka o jejím vzniku je z roku 1365. Obec Pašovice patří k vesnicím, které vznikaly v Pomoraví a v Poolšaví v době osidlování našeho kraje slovanskými kmeny. Tito noví osídlenci  sem přicházeli z východu a ze severní oblasti od Karpat. Již někdy v polovině prvního tisíciletí se usazovali  na místech, kde již před nimi žili Keltové, jak nám dokazují četné archeologické vykopávky z doby před 2-3 tisíci lety, nalezené v katastru naší obce. Je to  například v trati Záhumní. Slované přicházeli jako celé rody a tak názvy jejich sídlišť mají rodovou koncovku –ice.

Mluvit o výročí založení nějaké vesnice je nepřesné. Lze to jen u osad vzniklých v době pozdější, kdy je již známo jméno zakladatele a toto jméno je zapsáno v tzv. zemských deskách. Jelikož tyto zemské desky údajně shořely, je první zápis o Pašovicích až v roce 1365 a od tohoto roku můžeme začít sledovat, kdo byl postupně majitelem a co se v naší obci v těchto letech událo.

znak obce   prapor obec Pašovice

Naše obec si toto výročí připomene různými kulturními a sportovními akcemi, pořádanými v průběhu celého letošního roku. Věříme, že se těchto akcí zúčastníte v co největším počtu.

U příležitosti oslav 640. výročí založení obce jsme nechali vyrobit vyšívaný znak a prapor obce. Heraldik pan Miroslav Pavlů vycházel z dochovaných dokumentů  z historie obce, v níž od roku 1652 sehrál rod knížat Kouniců nejdelší a nejvýznamnější úlohu. Proto se stal inspirací nové symboliky erb této rodiny, charakteristický podobou figury zkřížených leknínových listů.

Dále použil symbol z pečeti Pašovic z 18. století, a to vinný hrozen. Toto znamení upomíná na kdysi kvetoucí vinařství v naší obci. Podle dochovaných záznamů v kronikách se vinice rozprostíraly v trati Podbůdí ještě v roce 1875.

Na základě těchto historických faktů byl zpracován návrh, který byl schválen zastupitelstvem obce a následně 17. ledna 1997 po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýborem pro heraldiku tohoto výboru Poslanecké sněmovny, rozhodl předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělit naší obci znak, jehož popis je: v červeném štítě stříbrné lekno přetažené zlatým vinným stonkem s hroznem. Dále pak prapor, jehož popis je: plochu tvoří tři svislé pruhy – žlutý, červený a žlutý v poměru 1:3:1, v červeném poli je umístěno bílé lekno proložené žlutým vinným stonkem s hroznem.

Tyto znaky obce budou posvěceny 8. května 2005, u příležitosti 640. výročí založení naší obce, u příležitosti 10. výročí svatořečení Jana Sarkandera a 10. výročí postavení naší kaple.

Věřme, že se nové symboly obce Pašovice budou všem líbit.

Jaromír Čáp (s použitím údajů z kroniky obce)