Počasí

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 16/14 °C
Středa Zataženo 22/10 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 18/14 °C
Pátek Oblačno 20/11 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj 2/2004 > Okénko zahrádkáře 2/04

Okénko zahrádkáře - květen, červen

Ochrana rostlin je důležitá v polovině května, kdy je třeba udělat druhý postřik proti houbovým rostlinám. Na mšice postačí např.: Pirimor. Neodkládejte postřik jahodníku proti plísni šedé /Botryotinia fuckeliana/. Ani angrešty a rybízy neopomeňte prohlédnout a podle potřeby je ošetřete např.: Novozirem. Čekají nás také první postřiky pro plísni révové neboli peronospóře..

Na dobře odkvetlých broskvoních jsou plůdky velikosti hrachu, což je nejvhodnější čas ke zkrácení letorostů. Ponecháte dva až tři pupeny. V případě neplodnosti /např.: po zmrznutí květů/ uděláme průklest meruněk i ostatních peckovin již nyní. Rozrůstá se réví, a proto začneme s vylamováním letorostů, jakmile bude zřejmá květná násada – neplodné jsou přebytečné.

Dozrávají první ovocné druhy, třešně, začíná se vybarvovat angrešt, rybíz a maliny. U dobře odkvetlých jabloní a hrušní
s bohatou násadou nezapomeneme na ruční probírku plůdků v době, kdy mají průměr okolo 1,5 cm /ponecháváme odstup 8 až 10 cm, u velkoplodých odrůd asi 12 cm/, která výrazně zlepší kvalitu ovoce. Podle potřeby opakujeme ochranný postřik proti chorobám a škůdcům, stromy můžeme přihnojit. Větve zejména tvarovaných stromů zbavujeme předčasných a konkurenčních výhonů, upravujeme jejich zahuštění a současně je tvarujeme.