Počasí

Neděle Polojasno až oblačno s dešťovými přeháňkami 23/12 °C
Pondělí Zataženo 24/14 °C
Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 17/13 °C
Středa Polojasno 20/12 °C

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Zpravodaj > Zpravodaj - obsah > Informace pro rodiče patnáctiletých (Z2-2003)

Informace pro rodiče patnáctiletých

Postup při vyřizování prvního občanského průkazu pro dítě, které dovršilo 15 let:

  1. V případě, že dítě má vyřízený platný cestovní pas, se s tímto dokladem a rodným listem dostaví na Obecní úřad v Pašovicích k podepsání přihlašovacího lístku k trvalému pobytu. Vlastník rodinného domku se dostaví na Obecní úřad v Pašovicích s občanským průkazem k podpisu přihlašovacího lístku patnáctiletého.
    Pak podá žádost o vydání občanského průkazu u obecního úřadu, který je zároveň matričním úřadem, příslušným podle místa trvalého pobytu (OÚ Prakšice).
  2. V případě, že dítě nemá vyřízený platný cestovní pas, musí jeho zákonný zástupce nejdříve podat žádost o vydání Osvědčení o státním občanství ČR u obecního úřadu, který je zároveň matričním úřadem, příslušným podle místa trvalého pobytu (OÚ Prakšice). Doloží zde  rodný list dítěte, oddací list rodičů nebo rodné listy rodičů. Osvědčení o státním občanství ČR na základě takto podané žádosti vyhotoví v termínu do 30 dnů Krajský úřad Zlín. S tímto osvědčením a rodným listem se patnáctiletý dostaví na Obecní úřad v Pašovicích k podepsání přihlašovacího lístku k trvalému pobytu. Vlastník rodinného domku se dostaví na Obecní úřad v Pašovicích s občanským průkazem k podpisu přihlašovacího lístku patnáctiletého.

Pak podá žádost o vydání občanského průkazu u obecního úřadu, který je zároveň matričním úřadem, příslušným podle místa trvalého pobytu (OÚ Prakšice).

Doporučujeme rodičům budoucích patnáctiletých, aby svým dětem vyřídili cestovní pas, nebo započali s vyřizováním  potřebných dokumentů včas. Nezapomeňte, že v případě cesty do zahraničí musí mít dítě, které dovrší 15 let, vlastní cestovní pas.

Tiskopisy pro vyřízení cestovního pasu, občanského průkazu i osvědčení o státním občanství ČR si můžete vyzvednout na Obecním úřadě v Pašovicích.