Františka Pecháčková se narodila 1. srpna 1904 v rodině zedníka Jana Janečky ve slovácké vesnici Pašovicích u Uherského Brodu. I když tu prožila jen své rané dětství a po letech dospívání v Uherském Hradišti žije od roku 1927 trvale v Praze, její rodiště velkou měrou ovlivnilo její literární tvorbu.
Ze svého vztahu k rodné obci se r. 1961 vyznala v dopise pro pašovskou kroniku následovně:
"Má rodná obec Pašovice, kde sem tak krátce žila, přece však poznamenala mou tvorbu na celý život a stále je mi, když se tam občas vracím. jako bych se vykoupala v živé vodě. Je to tajemství dětství a mládí. Můj život byl podivuhodný - je v něm něco gorkovského. Říkám si často, že mám pašovskou universitu - věčnou studnici poezie".
Pašovice jsou nevelká slovácká vesnice s něco více než 700 obyvateli, leží 7 km severně od Uherského Brodu při silnici do Zlína. Od severu a severozápadu je vesnice kryta posledními výběžky Vizovických vrchů, na jejichž svazích se nacházely ještě v sedmdesátých letech 19. století vinohrady Stará hora a Nad dědinů s početnými boudami. A právě zde, v doškem kryté chaloupce, přestavené z bývalé vinohradní boudy, na kopečku blízko lesa, s krásným pohledem na obdělaná pole, s Bílými Karpaty na obzoru, prožívala své "útěšné" mládí mladá Františka Janečková. Odsud začala chodit také přes vinohrady do místní dvojtřídky.
Spisovatelčina maminka Marie Fanturová. provdaná Janečková, pocházela ze starého selského pašovského rodu. Toto neobvyklé příjmení Fantura se objevilo v Pašovicích poprvé až po třicetileté válce. Kdy po tureckém vpádu do našeho kraje r. 1663 obsadil pustý lán Martina Lagy Joannes Fantura. Tento rod se zřejmě rozrostl a v tereziánském katastru 1752 jsou uváděny v Pašovicích již čtyři rody Fanturů. Maminka Františky Pecháčkové pochází z jednoho z nich, podsednického. Maminka spisovatelky poměrně záhy (1911) ovdověla a rodina se přestěhovala do Uherského Hradiště, kde měla maminka bratra a sestru. Bydleli v Rybárnách a malá Františka zde velmi tesknila po Pašovicích. Zde pak prožila s maminkou a bratrem v těžkých životních podmínkách první světovou válku a zde také vychodila školu. Ráda by byla studovala, nebylo však finančních prostředků. Již ve škole se projevoval její malířský a slohový talent, a tak po ukončení školní docházky nastoupila do zaměstnání jako dekorační malířka v ateliéru akad. malířů Kubíčkových. Touha po hlubším poznání malířského umění ji táhla do světa. V r. 1926 odjíždí do Paříže a poznává život umělecké bohémy v okruhu českých umělců působících v tomto městě. Ze zdravotních důvodů se vrátila domů a r. 1927 se provdala a přijala manželovo příjmení Pecháčková. Od té doby žila v Praze; od r. 1939 ve vlastním rodinném domku na Břevnově. Svou literární prvotinu začala psát po narození prvního syna. Byl to román Jobovy děti (1934). Celý honorář za tuto knihu věnovala chudým dětem. V chronologickém sledu pak následují další její díla: 1936 Země miluje člověka, 1938 Slaměný dům, 1939 Chléb náš vezdejší, 1944 Věrnost, 1948 Údolí VIčinec, 1957 Proč mlčí živí, 1959 Hříšné město, 1959 Sedmikrásný čas, 1961 Zítřek začaI včera, 1968 Přítelkyně, 1970 Vůně chleba, 1972 Jeden krásný rok. Celkem 11 románů a dvě knihy pro mládež.
Její dílo zachycuje především život prostých venkovských lidí, jejich starosti o holé živobytí, i jejich radosti z dobře vykonané práce. Zvláštní pozornost věnuje ženám - především matkám, jejichž těžký a obětavý život poznala v rodných Pašovicích. Námětově čerpá z událostí doby, ve které žila a umísťuje je především do prostředí rodných Pašovic a blízkého okolí. Zdařile popisuje přírodu tohoto prostředí, jejíž krásu vidí očima malíře. Již život Kateřiny v Domamilech z románu Země miluje člověka, připomíná život v Pašovicích. Také Vinohradí ve vesnici Okovci je věrným obrazem Podbúdí v Pašovicích, stejně jako Javorná v románu Zítřek začal včera. Spisovatelka zde zachytila nejen život ve svém rodišti v prvé čtvrtině 20. století, ale i osvobozování Pašovic r. 1945, které trvalo plných pět dnů. a sociaIizaci obce v 50. letech, i nový život v obci v době již současné. Na životě děvčátka Petrušky zachycuje Pecháčková život dětí na vesnici počátkem tohoto století. Doubravy z knihy Sedmikrásný čas jsou naše Pašovice a Petruška v mnohém představuje samotnou spisovatelku. Tragické události v sousední obci Velkém Ořechově je věnován román Údolí Vlčinec. Blízkým Kopanicím je věnován román Věrnost, který v r. 1984 vyšel v šestém vydání, a bývalému Zlínu román Chléb náš vezdejší.
Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.pasovice.cz
Registrujte se zdepondělí 7:00 - 17:00
úterý 7:00 - 14:30
středa 7:00 - 17:00
čtvrtek 7:00 - 15:00
pátek 7:00 - 14:00