Počasí

Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 16/8 °C
Pátek Zataženo 20/6 °C
Sobota Jasno 24/9 °C
Neděle Zataženo 23/12 °C

Drobečková navigace

Úvod > Upozornění > Údržba a čištění studní

Údržba a čištění studní

Více než milion obyvatel ČR není zásobován pitnou vodou z veřejných vodovodů, ale z vlastní domovní studny. Mít vlastní studnu je výhoda, ale není-li o ni pečováno, stává se mnohdy zdrojem starostí a zdravotního rizika.

 

Víte vůbec, jaká je kvalita vaší vody?

 

Používá-li někdo studnu jen k zásobování své domácnosti, žádný předpis mu přímo neukládá nechat dělat rozbory vody. Občas si nechat zkontrolovat kvalitu vody by si však měl majitel každé studny, minimálně z důvodu odpovědnosti za své blízké, kteří vodu používají.

 

Zdroje znečištění a zdravotní rizika

Voda může vypadat i chutnat výborně, a přesto může být závadná. Člověk svými smysly přítomnost mikroorganismů a většiny chemických látek prostě nepozná.

Netěsnící septiky a žumpy, nesprávné skladování hnoje nebo volný pohyb zvířat v okolí studny může velmi pravděpodobně vést ke kontaminaci vody škodlivými bakteriemi a viry, které mohou být příčinou mnoha vážných infekčních chorob, úplavicí počínaje a virovou žloutenkou typu A konče. Skutečnost, že voda ze studny je dlouho používána bez jakýchkoli pozorovaných nepříznivých důsledků, ještě neznamená garanci její nezávadnosti.

Nejčastější příčinou chemické kontaminace vody jsou u nás dusičnany. Vodu však mohou znečistit i stovky různých člověkem vyrobených a používaných toxických látek typu pesticidů, rozpouštědel, tekutých paliv atd. Nesmíme zapomenout ani na nežádoucí látky přírodního původu, které se mohou místy do vody dostat z geologického podloží (vyšší obsah vápníku a hořčíku, arzen, fluoridy nebo radon).

 

Ochrana před znečištěním

Soukromé studny nemají kolem sebe žádné úředně stanové ochranné pásmo, a proto je riziko jejich znečištění vysoké.

Nejbližší okolí studny(min. 1-2 m) musí mít vodotěsnou úpravu povrchu vyspádovanou směrem od studny tak, aby dešťová voda i voda z pumpy mohla volně odtékat pryč. Do vzdálenosti nejméně 10 m by neměla mít přístup zvířata, nemělo by se zde hnojit ani skladovat hnůj, používat prostředky proti škůdcům a plevelům, naftu, olej a chemické čistící prostředky či rozpouštědla, mýt auta a vykonávat jakékoli činnosti, které by mohly ovlivnit jakost podzemní vody. Je nutné kontrolovat, zda žumpy a septiky jsou skutečně vodotěsné, nikdy do nich nevylévat nebezpečné chemikálie a dbát na jejich včasné vyvážení.

 

Péče o studnu

Každá stavba potřebuje pravidelnou údržbu a o studni to platí dvojnásob. 2 – 4 x ročně je nutno zkontrolovat nejen technické zařízení studny, ale především vodotěsnost krytu. Kryt by měl být uzamčen a bránit vniknutí nejen vody, ale i různých živočichů. Jednou za několik let je vhodné studnu vyčerpat a vyčistit, což je však možné jen u šachtových studní.

 

Kontrola kvality vody

Ani sebehlubší studna nedává jistotu, že voda bude stále nezávadná. Ve skalnatém podloží  stačí např. jedna puklina, aby se znečištění dostalo stovky metrů daleko. Odhaduje se, že u více než poloviny studní v ČR voda nevyhovuje hygienickým požadavkům. Proto je pravidelná kontrola kvality vody nutností.

Minimální rozsah pravidelného rozboru zahrnuje mikrobiologické ukazatele, dusičnany, dusitany, amonné ionty a chemickou spotřebu kyslíku (organické látky). U nových nebo dlouho nevyužívaných studní musí být rozsah větší. Samozřejmě o nezávadnosti vody je třeba se přesvědčit i vždy, když se objeví smyslově postižitelná změna její kvality. O podmínkách rozboru a správném odběru vzorku se předem informujte v místní hygienické nebo vodohospodářské laboratoři, kde vám také pomohou s vyhodnocením výsledků. Výsledky rozborů si schovávejte a veďte si též jednoduché záznamy o údržbě studny.

Co dělat, když voda není v pořádku

Při nevyhovujícím nálezu je vhodné rozbor opakovat dříve, než se přistoupí k zásadním nápravným opatřením. Ty záleží na druhu a původu kontaminace.

Šlo-li o dlouho nevyužívanou studnu nebo jednorázové znečištění (nebo podaří.-li se odstranit zdroj znečištění), postačí třeba studnu vyčistit a dezinfikovat.

Je-li znečištění trvalé, nutno zvážit a na více místech se poradit, jaké řešení je z dlouhodobého hlediska nejvhodnější a nejlevnější. Přitom by se měly zvažovat všechny možné alternativy: úprava vody, kupování balené vody, vybudování nové studny nebo napojení na veřejný vodovod.

 

Kde sehnat potřebné rady a informace

Státní zdravotní ústav v Praze vydal zdarma podrobnou příručku o studních („Studna jako zdroj pitné vody“), kterou lze nalézt i na internetu (www.szu.cz/voda/).

Důležité místní informace získáte ve Zdravotním ústavu Uherské Hradiště, oddělení vod

(telefonní číslo 572 551 376 nebo mobil 777 551 003).

Laboratoře zdravotních ústavů nebo jiné laboratoře specializované na rozbory pitné vody vám udělají nejen  rozbor, ale také vyhodnotí výsledky a měly by umět poradit i základní opatření.

Firmy zabývající se úpravou vody najdete ve Zlatých stránkách v rubrice „Voda – úprava, čištění“ (nechejte si vždy zpracovat nabídku alespoň od 2-3 různých firem), studnářské firmy najdete v rubrikách „Geologie“ nebo „Studnářské práce“.

 

Ceny rozboru pitné vody ve Zdravotním ústavu Uherské Hradiště

 

Mikrobiologický rozbor 

460,00 Kč

Chemický rozbor

805,00 Kč

Celkový rozbor 

1 125,00 Kč