Drobečková navigace

Úvodní stránka > Volný čas, sportovní zařízení, kultura > Program vánočního koncertu 2004

Program vánočního koncertu 2004,

konaného dne 17.12.2004 v 19,00 hodin
v kulturním sále v Pašovicích

vstup zdarma

Pěvecký sbor DVOŘÁK

 

Josef Bartek

 

PASTÝŘSKÁ MŠE KOLEDOVÁpro sóla,

smíšený sbor a varhany

Kyrie – Gloria – Graduale – Credo – Offertorium

Sanctus – Benedictus – Agnus

 

Komorní sbor DVOŘÁK

 
Josef Bartek BOŽÍ POŽEHNÁNÍ VÁNOČNÍ

VÁNOČNÍ PROSBA

VÁNOČNÍ USPÁVANKA

 

Komorní sbor DVOŘÁK

 

František Jiří Mach

Ó, PACHOLÁTKO PŘEMILÉ

ze Čtyř vánočních zpěvánek pro soprán sólo a varhany

Torstein O.Kvamme ADESTE FIDELES

Adolphe Charles Adam

O HOLY NIGHT

 

Pěvecký sbor DVOŘÁK  

Antonín Hradil

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ KOLEDOVÁ, op. 43

pro sóla, smíšený sbor a varhany

Kyrie – Gloria – Graduale – Credo – Offertorium

Sanctus – Benedictus – Agnus – Požehnání

 

Účinkují

Monika Koubová – soprán sólo Vladimír Polák – tenor sólo
Marie Rosenfeldová – alt sólo Josef Ševeček  - tenor sólo
Vlastimil Ondrušek – bas sólo Jiří Veselý – bas sólo
Pěvecký sbor DVOŘÁK Komorní sbor DVOŘÁK

 

         

 Jaroslav Šmilauer – varhanní doprovod

 

Jiří Veselý – úvodní slovo

 

dirigent Antonín Veselka

 

Smíšený Pěvecký sbor DVOŘÁK vznikl v roce 1946 spojením ženského a mužského sboru, které po II. světové válce navázaly na dlouholetou sborovou tradici v Uherském Brodě. Pod vedením Františka Veselky (1906-1970) se sbor vypracoval mezi nejlepší amatérská vokální tělesa v republice a dosáhl mnoha významných celostátních úspěchů a ocenění. Po nenadálém odchodu Františka Veselky v roce 1970 převzal taktovku jeho nejmladší syn Ing. Antonín Veselka, který dodnes pokračuje v záslužné práci svého otce. Za své dlouholeté zásluhy v oblasti kultury obdržel v říjnu 2001 Cenu města Uherský Brod.

 

PS DVOŘÁK je velmi aktivní ve svém regionu, vystupuje i v kulturních centrech České republiky a koncertoval již v řadě evropských zemí (Slovensko, Bulharsko, Německo, Polsko, Estonsko, Maďarsko, Francie, Jugoslávie, Nizozemí, Rakousko, Velká Británie, Švédsko          a Belgie). Byl často hostem festivalu Pražské jaro, spolupracuje s Filharmonií Bohuslava Martinů ve Zlíně při uvádění kantátových děl (např. Janáčkova Glagolská mše, Prokofjevův Alexander Něvský, Orffova Carmina burana, Dvořákovo Te Deum a Svatební košile, Martinů Kytice aj.).

 

V roce 1988 byl založen  Komorní sbor DVOŘÁK, který sdružuje vybrané zpěváky velkého sboru a zaměřuje se hlavně na duchovní hudbu, spirituály a koledy.

 

Repertoár PS DVOŘÁK sahá od renesanční polyfonie přes klasické sbory až po soudobou českou tvorbu a zahrnuje v nemalé míře úpravy lidových písní našich i cizích národů. Sbor provádí ročně asi 15 celovečerních koncertů, 10 příležitostných vystoupení a uskutečnil mnoho nahrávek v rozhlase, televizi, a to i v zahraničí. Supraphon vydal v roce 1989  LP desku a v r. 1993 vydává sbor ve vlastním nákladu první kompaktní disk a kazetu. Od roku 1993 má PS DVOŘÁK právní subjektivitu a na svou činnost si zajišťuje finance koncertní činností a od sponzorů.

 

Vánoční koncerty, které uskutečňuje PS DVOŘÁK pravidelně již od roku 1978, se staly nedílnou součástí vánočních svátků nejen  v blízkém okolí, ale po celé Moravě a na blízkém Slovensku. Na těchto koncertech vzorně reprezentuje nejen české sborové umění, ale i město Uherský Brod, ke kterému patří neodmyslitelně již 58 let.

 

V roce 2004 si sbor připomíná 35 let dirigentské činnosti Antonína Veselky ve sboru DVOŘÁK, jehož členem je od roku 1958. Jako dirigent absolvoval s PS DVOŘÁK a KS DVOŘÁK přes 3200 zkoušek a 1100 koncertů a vystoupení (z toho 175 v 15 zemích Evropy).